Dzieci z alergią na białka mleka krowiego są takie same jak inne dzieci: mogą angażować się we wszystkie zabawy i aktywności, zaprzyjaźniać się i rosnąć równie szczęśliwie jak cała reszta. Mimo to, często czują się one odmienne od otaczających ich rówieśników – ze względu na to, że ich dolegliwość wiąże się z restrykcjami (głównie żywieniowymi).

Alergik w przedszkolu

Spis treści:

  1. Dziecko z alergią w przedszkolu – na co uważać?
  2. Jedzenie w przedszkolu dla alergika

Dziecko z alergią w przedszkolu – na co uważać?

Dzieci z alergią często w swoim mniemaniu nie czują się normalne, co jest pierwszą rzeczą, którą należy zmienić. Dziecku trudno zrozumieć, że nie może chociaż raz zjeść tortu czekoladowego podczas urodzin kolegi czy koleżanki. Tu zaczyna się rola dorosłych, którzy muszą im uświadomić, że jedyne, co odróżnia małych alergików od innych dzieci, to dieta – dlatego powinny być traktowane całkowicie normalnie.

Co więcej, rozmawianie o tym z dziećmi w żłobku czy przedszkolu może stać się pretekstem do wytworzenia u nich troski i zaangażowania wobec swojego rówieśnika z alergią, pozwalając na włączenie go do grupy, tak żeby poczuł się jej częścią. Najgorszym możliwym rozwiązaniem jest sadzanie dziecka przy oddzielnym stole w porze obiadowej – trudno o bardziej dobitny przykład izolacji.

Nadmierna troska opiekunek może sprawić również, że inne dzieci odrzucą swojego rówieśnika z alergią, zazdroszcząc mu całej uwagi, która się na nim skupia. Jest to paradoksalne zagrożenie wynikające tylko z dobrych intencji, a właściwie ich nadmiaru. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wspólne spożywanie posiłków przez maluchy, przy jednoczesnym zwracaniu dyskretnej uwagi na dziecko z alergią na białka mleka krowiego przez opiekunkę.

Jedzenie w przedszkolu dla alergika

Idealnie byłoby, gdyby dania podawane w żłobku były przygotowywane bez mleka.

Można też sięgnąć po bardziej praktyczne sztuczki. Warto poinformować rodziców, że w grupie jest dziecko z alergią na białka mleka krowiego i  kiedy jest wspólna okazja do świętowania – poprosić o przygotowanie bezmlecznego poczęstunku dla całej grupy. Zresztą wspólne świętowanie zawsze musi być czymś, o czym rodzice dziecka z alergią wiedzą odpowiednio wcześniej.

Zdarza się, że to rodzice przygotowują jedzenie na przyjęcia. Wówczas należy przynieść przygotowaną przez siebie żywność bezmleczną, podobną do tej podawanej przez organizatorów. Wymaga to troski i zaangażowania wielu stron, jednak tym sposobem dziecko nie czuje, że posiłki, które spożywa różnią się od tych, które mają inne dzieci.

Jeśli tylko dziecko otrzyma odpowiednią opiekę, może być takie jak jego rówieśnicy: bawić się z nimi, zawierać nowe znajomości i rosnąć tak samo szczęśliwie jak jego koledzy i koleżanki.

Oto kilka wskazówek, na które warto zwrócić uwagę opiekunom, z którymi zostawiamy naszą pociechę:

  1. Dopilnuj, aby żadne podawane jedzenie nie zawierało mleka ani składników mlecznych.
  2. Zawsze czytaj etykiety produktów, które kupujesz. Bądź ostrożny – czasami producenci zmieniają składy.
  3. Pamiętaj, że już niewielka ilość mleka w jedzeniu może zaszkodzić dziecku, a w przypadku ciężkich postaci alergii nawet prowadzić do stanu zagrożenia życia.
  4. Zapisuj, co dziecko jadło danego dnia, i odnotuj ewentualne nieprawidłowe reakcje.
  5. Podczas organizacji posiłków stawiaj na produkty bezmleczne dla wszystkich dzieci.
  6. Mieszankę mlekozastępczą przygotuj tuż przed podaniem i dokładnie w takich proporcjach, jakie zalecono na opakowaniu.
  7. Traktuj dziecko z alergią na mleko tak samo jak pozostałe i nie wykluczaj go z grupy, jednak zwracaj szczególną uwagę na to, co je.
  8. Dopilnuj, aby maluch z alergią podczas wspólnych posiłków nie miał kontaktu z żadnym produktem zawierającym białka mleka krowiego.
  9. Naczynia dziecka z alergią na białka mleka krowiego myj osobną gąbką, a posiłków bezmlecznych nie przygotowuj razem z tymi na bazie mleka.
  10. Upewnij się, że zawsze masz kontakt z rodzicami dziecka oraz że wiesz, jakie leki podać mu w razie przypadkowego spożycia żywności z mlekiem.